Proč u nás nejde využívat recyklovanou vodu? 

24.04.2023

V našem projektu Wider Uptake se věnujeme využití recyklované vody. Dva roky jsme zalévali 12 boxů s různými rostlinami, různě kvalitní recyklovanou vodou z pražské ČOV a sledovali vliv cca 70 znečišťujících látek (těžké kovy, biologické znečištění, léčiva atd.) na rostliny, půdu a podzemní vodu. Dá se říct, že o vlivu použití recyklované vody víme opravdu hodně a závlahová voda při experimentech zajišťovala vyšší třídu kvality, na rozdíl od vltavské říční vody. 

Využití odtoku z čistírny odpadních vod pro městskou zálivku se přímo nabízí – je to ve městě, voda je již zaplacená, teče to stále, u pražské čistírny v objemu cca 3 m3/s a kvalita je garantovaná provozovatelem. Vypouštěním vyčištěné odpadní vody do toku (např. Vltavy) dávkujeme přímo mikropolutanty (antibiotika, antikoncepce, atp.) rybám a jiným vodním živočichům. Rostlinám tyto látky neškodí a při delší depozicí v půdě dochází k jejich rozkladu. Městská zeleň zavlažovaná recyklovanou vodou nepředstavuje žádné chemické či biologické riziko.

Všeobecně je uznáváno, že recyklace vody představuje nový alternativní zdroj vody, opětovné využívání vody zvyšuje zádrž vody v krajině/půdě, v ČR množství odp. vod vhodných pro recyklaci představuje objem několika velkých vodních nádrží, recyklovaná voda může hrát při suchu významnou roli jako zdroj nepitné vody. Navíc je recyklovaná voda bohatší na různé minerály či jiné prvky oproti používané pitné vodě pro městskou závlahu. A nepočítám to, že podle předpovědi nás čekají suché roky.

Problém je že využití recyklované vody nemá oporu v zákoně, a tak při jejím použití riskuje provozovatel právní problémy. Pokud by totiž nějaké dítě snědlo trávu postříkanou recyklovanou vodou a mělo průjem, je to problém. To že se ale koupe v řece, kam vytéká ČOV to už právně postižitelné není. Je paradoxem, že vltavská voda od Prahy až po hranici s Německem je běžně využívána k závlahám, i přes svojí spornou kvalitu. V Drážďanech dokonce představuje významný zdroj pitné vody.

Celý problém je ještě umocněn schizofrenií ministerstev – máme 2 ministerstva – Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo zemědělství. Pod MŽP spadá odtok z čistíren čili zdroj recyklované vody a pod MZE zase ona zálivka na půdu. "Naštěstí" si to přehazují jako horký brambor a nechtějí to řešit. Ministerstvo zemědělství ve svém vyjádření vidí použití recyklované vody jako problematické a raději bude stavět nové přehrady. Nic na tom nemění ani to, že se na nás z EU valí několik předpisů o znovu využívání vody a budou se zvyšovat poplatky za vypouštění vyčištěných odpadních vod do vod povrchových. My to raději zaplatím ve stočném?

V našem projektu máme připravená řešení pro využití recyklované vody (např. Praha 7 by s ní zalévala stromy), ale vše skončilo na právní problematice a odmítavých postojích ministerstev recyklovanou vodu řešit. Současný postoj poškozuje nejen naši vědu, ale i reputaci ČR v přístupu k řešení ekologických a klimatických dopadů na města a obce. Ve vyspělých zemích, kam se asi nechceme zařadit, je využití recyklované vody pro zálivku městské zeleně běžné, a dokonce se s tím chlubí.

Obracím se na potenciální uživatele recyklované vody aby rozvinula diskusi o potřebě a využití recyklované vody jako stabilní zdroj pro závlahu městské zeleně. Popřípadě pokud byste měli zájem o výstupy z projektu, nebo jakoukoliv pomoc při realizaci využití recyklované vody a kontroly kvality budeme rádi uplatňovat výstupy z projektu.

České vysoké učení technické v Praze, 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky