Odpověď na vyjádření Ministersva zemědělství ohledně využití recyklované vody

10.04.2023

Tak takto nás Ministersvo zemědělství "vyšplouchlo" z využití recyklované vody (pdf níže)

Nesouhlas s vyjádřením ministerstva zemědělství k nařízení EU o recyklaci odpadní vody v ČR

Vážený pane ministře,

dostal jsem informaci Vašeho ministerstva k možnostem uplatnění nařízení EU k recyklaci odpadní vody, které s Vámi diskutoval pan prof. Jiří Wanner z VŠCHT.

K této záležitosti bych se rád připojil z pohledu gestora řešitelů evropského projektu v rámci programu HORIZON 2020 "Wider Uptake of Water Smart Solutions", který je řešen v období 2021-2024 a z české strany se na řešení podílí ČVUT v Praze, VŠCHT Praha a Pražská vodohospodářská společnost, a.s. Domnívám se, že rozbor právních předpisů EU a také návazných českých legislativních předpisů byl jasně shrnut panem prof. Wannerem v dopise, který Vám tento týden zaslal.

Rád se v dalším zastavím u některých technických detailů, které jsme z našeho výzkumu (nejen v ČR, ale i celého mezinárodního konsorcia) získali a jsou již konzultovány v orgánech EU prostřednictvím hlavního koordinátora z norského ústavu SINTEF:

• Výsledky experimentů se zavlažováním různých druhů rostlin rozdílnými typy vod (vltavská voda, odtok z Nové vodní linky ČOV v Praze do Vltavy, hygienicky zabezpečené odtékající vody z Nové linky pomocí UV nebo UV s ultrafiltrací) neprokázaly žádný negativní vliv na rostliny. Výstupy z experimentů již byly mezinárodně prezentovány i na úrovni řídících orgánů EU programu HORIZON 2020.

• Při nedávném setkání koordinačního výboru projektu v Praze (29.3 – 30.3.2023) byly účastníci informováni o nabídce Prahy 7 experimentálně v měřítku 1 :1 zajistit zavlažování nových stromů v Praze 7 a v parku Stromovka, jakož i parku bez použití pitné vody z distribuční vodovodní sítě města. Tento záměr byl přijat s velkým pochopením a měl by být jedním z hlavních výsledků projektu a v případě úspěchu doporučen v EU pro aplikaci

• Závlahová voda při experimentu zajišťovala vyšší třídu kvality, na rozdíl od vltavské říční vody; je paradoxem, že vltavská voda od Prahy až po hranici s Německem je běžně využívána k závlahám, i přes svojí spornou kvalitu. V Drážďanech dokonce představuje významný zdroj pitné vody.

• Vypouštěním vyčištěné odpadní vody do toku (např. Vltavy) dávkujeme přímo mikropolutanty (antibiotika, antikoncepce, atp.) rybám a jiným vodním živočichům. Rostlinám tyto látky neškodí a při delší depozicí v půdě dochází k jejich rozkladu. Městská zeleň zavlažovaná recyklovanou vodou nepředstavuje žádné chemické či biologické riziko (prokázaly analýzy QCRA a QMRA prováděné v projektu).

• Recyklace představuje nový alternativní zdroj vody zejména v městských aglomeracích (využití při pěstování stromů v rámci tvorby zelených ostrovů měst). V jiných městech (např. Vídeň) je to běžná praxe. Z ekonomického hlediska je nutné zdůraznit, že odtékající voda do recipientu již byla zaplacena ve stočném a bude dále zatížena poplatkem za vypouštění vod.

• Nelze říci, že ČR nemá problém se suchem. Klimatické události z minulých let jasně prokázaly že je nutné hledat alternativní zdroje vody nejen k pitným účelům, ale i závlahám měst a snižování jejich teplot v letním období. Je to obdobné jako hledání alternativních energetických zdrojů, ke kterému nás EU vybízí.

• Striktní odmítání možností využití recyklované vody v rámci cirkulární ekonomiky ČR jistě zbrzdí vývoj a použití nových technologií pro čištění odpadních vod; důsledkem bude i nižší možnost zapojení české vědy do nových technologických směrů (proč finančně podporovat, když není zájem – není třeba nic zkoušet, vyvíjet).

• Všeobecně je uznáváno: recyklace vody představuje nový alternativní zdroj vody, opětovné využívání vody zvyšuje zádrž vody v krajině/půdě, v ČR množství odp. vod vhodných pro recyklaci představuje objem několika velkých vodních nádrží, recyklovaná voda může hrát při suchu významnou roli jako zdroj nepitné vody.

• Dnes již téměř nikdo nepochybuje o možnostech znovuvyužití vody v domácnostech, rodinných, či nájemních domech. Proto pevně věřím, že plně podpoříte EU a naší aktivitu v oblasti využití recyklovaných vod i z čistíren odpadních vod.

Z výše uvedených důvodů vás žádám o nové prověření postoje Ministerstva zemědělství k problematice recyklovaných vod. Současný postoj totiž poškozuje nejen naši vědu ale i reputaci ČR v přístupu k řešení ekologických a klimatických dopadů na města a obce.

Tak se zavlažovat nebude

České vysoké učení technické v Praze, 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky